Největší rozsahem v Plavební ročence 2023 je kapitola Nové zákony, vyhlášky, předpisy vydané v roce 2023, konkrétně Vyhláška Ministerstva dopravy č. 48/2023 Sb., o vymezení činností vykonávaných členy posádky plavidla a ověřování způsobilosti k vedení plavidel, a Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 11/2023 Sb., o zdravotní způsobilosti ve vnitrozemské plavbě. V ročence ale samozřejmě naleznete i pravidelné příspěvky: Výročí, výstavy, semináře a jiné události; Opatření obecné povahy vydaná Státní plavební správou; Přehled údajů o vnitrozemské plavbě; Plavební provoz; Dozor na plavidla; Zkoušky způsobilosti; a Zajímavosti v plavbě s podkapitolami Činnost Českého plavebního a vodocestného sdružení v roce 2023, Kybernetický útok podzim 2023, Zajištění podjezdných výšek na plavebním kanálu Troja – Podbaba, Zahájení stavby nové plavební komory Rohatec – Sudoměřice, a Zkušenosti s novou právní úpravou ověřování způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel jiných než malých. Vydala Státní plavební správa v nakladatelství Mare-Czech v roce 2024. Neprodejné, distribuci si zajišťuje SPS.
Podle vzoru pražského Vltavana byl v hospodě Na Lešanské založen v červnu 1898 spolek Vltavan Štěchovice. Ke 125. výročí založení sepsala kronikářka spolku Táňa Jelínková útlou knihu Život ve Štěchovicích. Útlou sice rozsahem, přesto naditou informacemi o životě v městečku při Vltavě kdysi i dnes, o těžbě zlata a řemeslech, o voroplavbě a šífařství, o stavbě lodí i paroplavbě, o osobnostech kraje i místních památkách, o spolcích a tradicích, o krásách kraje i katastrofách, o skautingu i trampingu... Publikaci vydal Vltavan Štěchovice v roce 2024 v nakladatelství Mare-Czech. Antonie Jelínková (1944) publikuje pod jménem Táňa Jelínková. Celý profesní život pracovala jako bankovní úřednice, přitom se věnovala své lásce – literatuře. Vedle svého povolání v bance působila po dobu 25 let v odborové knihovně banky jako dobrovolná knihovnice a po odchodu do důchodu ještě sedm let v Městské knihovně Praha. Literatuře se věnovala jako svému celoživotnímu zájmu. Publikovala v Pražském sborníku historickém, sborníku Praha 4 známá neznámá, vyšla jí kromě jiného publikace Dějiny bankovního domu Na Příkopě čp. 390, po dlouhá léta uveřejňovala historické a životopisné články ve Večerní Praze a jiných periodikách. Zájem o historii ji přivedl do vltavanských spolků, nejprve jako čestnou členu Vltavana Praha a později do Vltavana Štěchovice, kde zastává funkci kronikářky spolku.
Příběh o neplánovaném setkání muže a ženy, které spojuje mnoho společně prožitých let, dvě děti, ale rozděluje řada nevyřešených témat a nevyřčených rozporů. Ale jedno je jim společné, jejich křesťanská víra, kterou se snaží mnohdy klopotně naplňovat a žít. On jednoho dne odešel, ale pořád zůstává manželský slib, který si vzájemně dali a který berou sice po svém, ale vážně. Mnoho let žijí mimo sebe, ale jednoho dne se jejich cesty nečekaně protnou a jejich životní příběh bere dramatický spád. Znovu se před nimi vynořují věci z minulosti, někdy s nečekanou silou, a vytvářejí kostru osudového dramatu, které se odehrává v nijaké době, na nijakém místě, jen mezi dvěma lidmi, beze svědků, beze jmen, ale s o to většími emocemi a o to větší silou… ********************************************* Jiří Liška (*1963) vystudoval organickou chemii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a už více než třicet let pracuje ve společnosti zabývající se klinickou farmakologií. Do literatury vstoupil vojenskou trilogií z doby pozdního socialismu v ČSSR (Přijímač, Čekan a Stmívání na východě), kde každá z knih zevnitř odkrývá různé aspekty fenoménu prezenční služby v ČSLA v době, kdy režimu už zbývalo posledních pár let. Poté autor vydal jakoby na odlehčení kuchařku Tatínku, vař a vyprávěj k tomu, která je spíše povídáním o vaření než návodem k přípravě zajisté lahodných pokrmů. Zatím nejnovějším dílem je žánrově velmi odlišná novela Poslední nápad, která nemá jedno ústřední téma, ale na pozadí fatální události a neplánovaného setkání dvou lidí (on a ona) pojmenovává řadu problémů mezi muži a ženami a hledá cesty, jak se s nimi vypořádat. Publikaci vydal Jiří Liška v nakladatelství Mare-Czech v září 2024.
Spolek přátel plavby vznikl přeměnou Sekce lodní dopravy Klubu přátel památek a historie při Okresním muzeu Děčín na přelomu 1997–1998. Členy se stávali především „lidé od vody“ z Děčína a okolí, ale také existovala početná skupinka osob, které měly zájem o členství a bydlely v pražské aglomeraci. V řadách spolku však nalezneme i obyvatele dalších českých nejen polabských měst. V našem kolektivu jsou i cizí státní příslušníci. Snahou vedení spolku bylo vždy sestavovat program této činnosti tak, aby obsahoval osm přednášek, jednou za rok exkurzi nebo výlet a výroční členskou schůzi. Mezi jiné aktivity patřívají autogramiády, odborné semináře, účast na různých jednáních o plavbě, apod. Pravidelné schůzky se konají tradičně druhé úterý v měsíci. Velmi výrazná je publikační činnost spolku. Třicetiročenka volně navazuje na titul Dvacet let Spolku přátel plavby vydaný v roce 2012. Publikaci vydal Spolek přátel plavby v nakladatelství Mare-Czech v červnu 2024.
Martina Študencová se narodila v Liptovském Mikuláši 15. července 1978. V roce 1997 dokončila střední školu v Brně. Od roku 2010 žije v Kutné Hoře. Vzývání je její první sbírka poezie. Své básně publikuje také na sociálních sítích www.poetizer.cz. Sbírku doplňují ilustrace Jiřího Petrdlíka, a úvodním slovem ji doprovodili Aleš Navrátil a Richard Drury. Vyšlo jako 51. svazek v edici VLNA. Rok vydání: 2024 (expedice květen 2024)
Ve své devátá sbírce poezie Songulár autor M. A. Rek nabízí „verše souznící s hudbou“. Tedy verše přímo na hudbu psány, nebo které byly hudbou inspirovány. Vlastní texty i přepisy písní vznikaly v letech 2018 až 2024. Knihu tématicky doplňují fotografie a koláže autora. Sbírka vyšla jako 50. svazek v edici VLNA. Každý výtisk je podepsán autorem. Rok vydání: 2024 (expedice duben 2024)
Publikace Čluny typu Amanda volně navazuje na předchozí knihu Pavla Balcara „Zadokoláky“, popisující „fenomén pro Labe“ – motorové kolesové remorkéry. Kniha, kterou máte před sebou, je věnována těm nejméně nápadným, avšak neúnavným dříčům, představujících však skutečnou dopravní kapacitu labské flotily největšího českého dopravce na Labi a Odře po dobu od vzniku ČPSL/ČSPLO/ČSPL až do konce vlečné plavby v 90. letech 20. století. Shromážděné, prakticky vyčerpávající kvantum dat od vzniku tohoto typu, přes jeho provoz až po neodvratný konec, umožňuje všem zájemcům i pamětníkům nalézt cokoliv je z historie těchto lodí zaujme. Obzvláště pamětníkům, pokud ještě žijí, pak osvěží vzpomínky na na léta strávená za slunných rán na člunu plujícím samotíží nebo na ruch přístavů při vykládkách například v Hamburku. Fotografií, obrázků a výkresů: 175 včetně barevných. V únoru 2024 vydalo nakladatelství Mare-Czech v koedici s Oblastním muzeem v Děčíně a Spolkem přátel plavby. O autorovi: Pavel Balcar je absolvent průmyslové školy v Děčíně v letech 1954–1958. Ve Státní plavební správě pracoval od eléva až po vedoucího oddělení dokladů plavidel a současně zástupce ředitelky pobočky. Je autorem mnoha příspěvků k historii vodní dopravy v odborné literatuře. V současnosti je spokojeným důchodcem a dlouholetým členem Spolku přátel plavby.
Již osmou sbírku, tentokrát s verši roku 2022, nabízí autor M. A. Rek. Zvoní hrana roku, až rozezní úder poslední, a srdce jeho na kusy láme se, puká a rozpadá na minulost, co bylo, jen dnů řada co od zimy do zimy k sobě přilnuly v roce půldruhého srdce a jedné nuly. Rok vydání: 2023 (expedice únor 2023)
Info v pdfISBN 978-80-88215-73-8, soubor Vorařský rod Husů z Hladné: 978-80-86930-24-4 ------------------------------------------------------------------- Anna Husová, dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, po několik desetiletí sbírá a dokumentuje fotografie vorařství, spravuje rodinné kroniky a alba. S láskou vzpomíná na své rodiče, na svého milovaného strýce Josefa a na své prarodiče. Také na pana Václava Seidla, který v době jejího dětství a dospívání z Prahy jezdil na Hladnou (malá plavecká osada u Albrechtic nad Vltavou) jako letní host a fotografoval život na vodě a kolem vody. A tak má rodina Husů v archivu mnoho originálních fotografií. V knize „Vzpomínky nezatopené“ se přeneseme v čase a budeme sledovat život u řeky Vltavy na Hladné v jednotlivých ročních obdobích, všímat si radostí i starostí lidí, které spojovala láska k řece a k přírodě. A tak se ocitneme na vazišti vorů a pak hned na přívozu nebo se budeme procházet po vltavských stráních a zadíváme se na nespoutanou „starou řeku“. Vzpomínky plynou jak barevný film… Nakladatel: Mare-Czech v koedici s Anitou Crkalovou - Vorařství nejen na Hladné. Vydáno v únoru 2024 ---------------------------------------------------------------------- Anna Husová, MUDr. (1938), dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, donedávna nejstaršího voraře v Čechách. Autorka textů o vorařství a životě kolem vody, pečlivá kronikářka rodu Husových. Od roku 1995 pořádala na Hladné setkávání rodáků a lidí od vody s názvem „Anenské pouti“, jejichž smyslem bylo „putování“ do vzpomínek na starou řeku a propojování lidí od vody. Žije v Praze, ale nejraději pobývá na chatě Anička na Hladné, nedaleko místa, kde se v chalupě u řeky narodila a vyrůstala. Děti Anny Husové - Ing. Václav Husa a PhDr. Anna (Anita) Crkalová - spravují webové stránky o vorařství www.vorarstvi.cz a jsou členy spolku VLTAVAN Davle. Podporují udržení tradice vorařství.
Dotisk únor 2024 -------------------------------------------------------------------------- Autor: Zdeněk Bastl; ISBN/kód: 978-80-86930-74-9; Edice: Lodě v české minulosti; Vazba: brožovaná; Formát: 150 x 220; Počet stránek: 308; Fotografií a obrázků: přes 400 včetně barevných; Nakladatelství: Mare-Czech; Doporučená prodejní cena: 499 Kč; Rok vydání: srpen až září 2021; ....................................................................... Úspěšný a dnes rozebraný titul Padesát let československé námořní plavby, vydaný nakladatelstvím Mare-Czech v roce 2009, autor radikálně přepracoval a doplnil - tak vzniknul zcela nový titul zachycující od nesmělých začátků až po smutný konec „Století československé námořní plavby“. Tato publikace je určena všem, kteří se zajímají o historii a výsledky námořní plavby, zejména pak těm, kteří se o její dobré výsledky a pověst zasloužili svou celoživotní prací. Jsou jich tisíce, kteří na moři trávili dlouhé roky a někteří dokonce tomuto náročnému povolání věnovali často celý svůj aktivní život. Teď mohou konečně svůj čas trávit ve společnosti svých blízkých, rodin a kamarádů, ať již na zaslouženém odpočinku či prací v tuzemských organizacích. Stovky z nich však dále pokračují v tradici námořníků na cizích lodích zahraničních rejdařů nebo se věnují činnosti s námořní dopravou spjaté, především zajišťování námořních přeprav přes pronajatou cizí tonáž pro české i zahraniční organizace. Historie provozování vlastní námořní dopravy zahrnuje prakticky celé období samostatného československého státu, a to i po jeho rozdělení. V období první republiky ještě nelze hovořit v této sféře o významné hospodářské činnosti, zejména pak z hlediska počtu provozovaných jednotek (lodí) ani jejich tonáže. Obrat nastává po druhé světové válce, kdy se toto odvětví mohlo plněji rozvinout a kdy získala výjimečné postavení především díky svým hospodářským výsledkům a zvláštní pozici v systému socialistického hospodářství. Pro fungování na námořním trhu bylo upraveno jak právní postavení ČNP jako mezinárodní akciové společnosti, tak byla přizpůsobena i ekonomická pravidla umožňující její činnost v konkurenci s cizími rejdaři. Kniha obsahuje nejdůležitější materiály, především statistické, zahrnující téměř padesát let existence ČNP od roku 1952 do roku 1998. Data jsou doplněna historickými fakty o jednotlivých stránkách činnosti, významných událostech jednotlivých let, údaji o jednotlivých námořních lodích a výkonech celé floty.